Xylotrechus chinensis
? Τα ενήλικα άτομα έχουν σχετικά μεγάλο μήκος σώματος (15 έως 25 mm) και ξεχωρίζουν εύκολα από άλλα ιθαγενή είδη λόγω της ιδιαίτερης, πολύχρωμης εμφάνισης τους. Πιο συγκεκριμένα, το είδος εμφανίζει κοντές, χοντρές κεραίες και κίτρινο κεφάλι. Ο θώρακας εμφανίζει μια κίτρινη, μια καφέ-κόκκινη και μία μαύρη λωρίδα προχωρώντας προς την κοιλιά και τα έλυτρα καλύπτονται από κιτρινόμαυρες ρίγες.
? Οι προνύμφες δεν μπορούν να αναγνωριστούν από φωτογραφικό υλικό, ζουν και αναπτύσσονται εντός του ξύλου των δέντρων μέχρι την μεταμόρφωσή τους σε ενήλικα άτομα.
? To X. chinensis ξεχωρίζει εύκολα από άλλα ιθαγενή είδη που απαντώνται στην Ελλάδα, λόγω της χαρακτηριστικής μορφολογίας του.
? Το σκαθάρι X. chinensis προέρχεται από την Ανατολική Ασία. Στην Ευρώπη εντοπίστηκε για πρώτη φορά το 2013 από την Ισπανία, ενώ σήμερα εντοπίζεται επίσης στην Ελλάδα και τη Γαλλία. Θεωρείται πως εισήχθη στις περιοχές αυτές μέσω του εμπορίου ξυλείας.
?? Το είδος πρωτοεμφανίστηκε στην Ελλάδα το 2017 στο Ηράκλειο της Κρήτης. Σήμερα εντοπίζεται επιπλέον στην ηπειρωτική Ελλάδα, έχοντας βρεθεί σε διάφορες περιοχές της Αττικής.
? Το είδος παρατηρείται στην Ευρώπη από τον Μάιο μέχρι και τον Σεπτέμβριο.
? Ανήλικα άτομα έχουν βρεθεί σε μουριές (Morus alba), αμπέλια ή κληματαριές (Vitis vinifera) αλλά και αντιπροσώπους των γενών Malus (όπως μηλιές) και Pyrus (όπως αχλαδιές). Το είδος δύναται να προκαλέσει σοβαρές καταστροφές σε περιοχές όπου φύονται τα είδη ξενιστές όπως καλλιεργούμενες εκτάσεις αλλά και οικιστικές ζώνες (πάρκα, κήποι, πλατείες κλπ.).
⚠️ Μεγάλες ζημιές σε μουριές αστικών περιοχών έχουν καταγραφεί στην Ισπανία αλλά και την Ελλάδα. Στο Δήμο Αθηνών υπολογίστηκαν περίπου 1.300 προσβεβλημένα δέντρα, από τα οποία 300-350 ξεράθηκαν ή έπρεπε να κοπούν λόγω εκτεταμένης προσβολής. Η διαδικασία εξόντωσης ξεκίνησε με συντονισμένες ενέργειες του Δήμου Αθηνών, του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Μπενάκειου Φυτοπαθολογικού Ινστιτούτου και του Ινστιτούτου Μεσογειακών και Δασικών Οικοσυστημάτων.