Sceliphron curvatum
? Τα ενήλικα άτομα έχουν μήκος σώματος από 1.5 έως 2.5 εκατοστά. Διακρίνονται εύκολα από άλλα είδη του γένους που εξαπλώνονται στην Ευρώπη λόγω του διαφορετικού χρωματισμού τους. Ενώ οι υπόλοιποι αντιπρόσωποι του γένους είναι κιτρινόμαυροι σε χρωματισμό, τα S. curvatum και S. deforme εμφανίζουν έντονο καφέ-κόκκινο χρωματισμό στα πόδια και την κοιλιά. Ο μίσχος είναι πιο κυρτός και κοντύτερος από το μήκος της κοιλιάς (0.5 - 0.8 φορές το μήκος της κοιλιάς).
? Το είδος μπορεί να μπερδευτεί με το επίσης ξενικό είδος Sceliphron deforme (Smith, 1856). Τα δύο είδη μπορούν να διαχωριστούν μεταξύ τους από την κεντρική, ραχιαία πλάκα του μεσοθώρακα (mesonotum). Στο S. curvatum αυτή είναι ματ ενώ στο S. deforme γυαλιστερή. Επίσης, στα θηλυκά άτομα, διαγνωστικό στοιχείο αποτελεί το επίστομα (clypeus). Στο S. curvatum εμφανίζεται μια κίτρινη κηλίδα ενώ στο S. deforme η κηλίδα αυτή είναι μεγαλύτερη και τραβηγμένη προς τις άκρες του κεφαλιού/μάγουλων.
? Το υμενόπτερο S. curvatum προέρχεται από τις ορεινές περιοχές της Ασίας, συγκεκριμένα τα Ιμαλάια, και εμφανίστηκε στην Ευρώπη στις αρχές της δεκαετίας του 1980. Σήμερα εμφανίζει ευρεία εξάπλωση στην ήπειρο, έχοντας καταγραφεί από Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία, Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Κροατία, Λιθουανία, Λιχτενστάιν, Λευκορωσία, Λουξεμβούργο, Μαυροβούνιο, Ολλανδία, Ουγγαρία, Ουκρανία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Ρωσία, Σερβία, Σλοβακία, Σλοβενία και Τσεχία.
?? Στη χώρα μας το είδος εντοπίστηκε πρώτη φορά το 1999 και μέχρι σήμερα έχει καταγραφεί από την Αττική, την Ήπειρο και τη Θεσσαλία.
? Το είδος κατασκευάζει τις πήλινες φωλιές του σε αστικές περιοχές όπου τρέφεται με γύρη και νέκταρ ανθοφόρων φυτών κυρίως της οικογένειας Apiaceae (Σκιαδοφόρα).
? Τα ενήλικα άτομα μεταφέρουν αράχνες στη φωλιά τους με τις οποίες τρέφονται οι προνύμφες κατά την ανάπτυξη τους.
? Το είδος τσιμπάει μόνο σε περίπτωση που πιαστεί ή παγιδευτεί. Το τσίμπημα είναι σχετικά ήπιο και λιγότερο επώδυνο από αυτό των κοινωνικών σφηκών και μελισσών.