Zelus renardii
? Τα ενήλικα άτομα έχουν μήκος σώματος 1 έως 1,5 cm. Στην άνω πλευρά του σώματός τους παρουσιάζουν πορτοκαλί χρωματισμό, με σκουρόχρωμες αποχρώσεις κυρίως στο οπίσθιο σημείο συνένωσης των πτερύγων, αλλά και στο θώρακα. Το κατώτερο τμήμα και χαρακτηρίζεται κυρίως από μία ελαφρά πράσινη απόχρωση. Τα πόδια συνήθως έχουν επίσης ανοιχτό πράσινο χρώμα, αλλά μπορεί να είναι και σκουρόχρωμα.
? Από τα είδη που εντοπίζονται στη χώρα μας, τo Z. renardii μπορεί να μπερδευτεί με το ιθαγενές Nagusta goedelii (Kolenati, 1857). Τα δύο είδη μπορεί να διαφέρουν σε ορισμένες περιπτώσεις στο χρωματισμό, αλλά κυριότερη διαφορά αποτελούν οι κερατοειδείς απολήξεις στις άκρες του θώρακα του N. goedelii που απουσιάζουν στην περίπτωση του Z. renardii.
? Το είδος έχει προέλευση από την Αμερική. Στην Ευρώπη βρέθηκε πρώτη φορά το 2011 στην Ελλάδα και έκτοτε έχει καταγραφεί στην Ισπανία, την Ιταλία, την Αλβανία και την Πορτογαλία.
?? Το Z. renardii βρέθηκε πρώτη φορά στην Ελλάδα το 2011 από περιοχή της Αττικής. Σήμερα υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις πως το έντομο έχει εξαπλωθεί και εγκατασταθεί σε αρκετές περιοχές της χώρας, γεγονός που αναμένεται να επιβεβαιωθεί από μελλοντικές μελέτες της κατανομής του είδους.
⚠️ Πρόκειται για είδος πολυφάγο, αφού μπορεί να τραφεί πολλές διαφορετικές κατηγορίες εντόμων, και παρατηρείται σε μεγάλους πληθυσμούς. Εξαιτίας του τεράστιου εύρους θηραμάτων, το Z. renardii έχει χαρακτηριστεί ως έντομο “οικονομικής σημασίας”.
⭕️ Στην Ελλάδα αναφέρεται πως το είδος παρουσιάζει 2 με 3 γενεές ανά έτος.
? Καθώς το Z. renardii φαίνεται να αφθονεί σε διαταραγμένα από τον άνθρωπο περιβάλλοντα, θεωρείται πως ίσως οι ανθρώπινες δραστηριότητες ευνοούν τη διεύρυνση της εξάπλωση του.